V priebehu obhliadky Vám vysvetlíme ďalší postup spolupráce s našou realitnou kanceláriou, prípadne zodpovieme otázky týkajúce sa sprostredkovateľskej zmluvy. Vašu nehnuteľnosť marketingovo vhodne nafotíme do ponuky, ktorá bude Vašu nehnuteľnosť prezentovať v čo najreálnejšej podobe.
Podpisom sprostredkovateľskej zmluvy sa Vy ako predávajúci zaväzujete k vyplateniu vopred dohodnutej provízie maklérovi, ktorá bude uvedená v sprostredkovateľskej zmluve.
Sprostredkovateľská zmluva Vás žiadnym spôsobom nezaväzuje predať nehnuteľnosť výhradne cez našu spoločnosť.
Sprostredkovateľská zmluva predstavuje štandardný postup pri poskytovaní realitných služieb.
2. Štandardný inzerát bude PO DOHODE uverejnený na najnavštevovanejších realitných portáloch slovenského internetu:
- www.topreality.sk
- www.reality.sk
- www.trh.sk
- www.svetnehnutelnosti.sk
- www.novostavby.sk
- www.novostavby.etrend.sk
- www.pozri.sk
- homesbook.co
V prípade, že nájdeme kupujúceho, bude nasledovať zloženie rezervačného poplatku v kancelárii RK.
Na základe podpisu zmluvy o rezervácii a uhradenia Rezervačného poplatku vo výške ......vzniká záväzok uzavrieť Zmluvu o budúcej zmluve o prevode vlastníctva bytu a pozemku. V prípade, že dôjde k uzatvoreniu Zmluvy o budúcej zmluve o prevode vlastníctva bytu a pozemku, bude zložený Rezervačný poplatok započítaný ako časť prvej splátky kúpnej ceny. V prípade, že nedôjde k uzatvoreniu Zmluvy o budúcej zmluve o prevode vlastníctva bytu a pozemku z dôvodov na strane budúceho kupujúceho, prepadá zložený Rezervačný poplatok v prospech RK.
4. Podpis kúpnej zmluvy. Počet exemplárov kúpnej zmluvy závisí od počtu účastníkov zmluvného vzťahu a dva rovnopisy sa predkladajú pre potreby príslušnej správy katastra.
V závislosti od typu nehnuteľnosti je potrebné si pripraviť:
Pri predaji bytu: doklad o nadobudnutí nehnuteľnosti do osobného vlastníctva (originál kúpnej zmluvy, zmluvy o prevode vlastníckeho práva, darovacej zmluvy, dedičského rozhodnutia, dohody o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva nehnuteľností, právoplatné kolaudačné rozhodnutie v prípade novostavby bytu, a pod.), zmluvu o výkone správy, všetky aktuálne výpisy z katastra nehnuteľností na predávanú nehnuteľnosť na právne účely, dva doklady totožnosti všetkých vlastníkov, potvrdenie správcu o tom, že na byte nie sú nedoplatky spojené so správou bytu a do fondu opráv.
Pri predaji domu: doklad o nadobudnutí nehnuteľnosti do osobného vlastníctva (originál kúpnej zmluvy, zmluvy o prevode vlastníckeho práva, darovacej zmluvy, dedičského rozhodnutia, dohody o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva nehnuteľností a pod.),. právoplatné stavebné povolenie, právoplatné kolaudačné rozhodnutie, listinu o určení súpisného a orientačného čísla (v prípade ak je predávajúci aj zhotoviteľom stavby,), všetky aktuálne výpisy z katastra nehnuteľností na predávanú nehnuteľnosť na právne účely, kópiu katastrálnej mapy, (príp. geometrický plán, ak nie je v katastri zapísaný aktuálny stav), dva doklady totožnosti všetkých vlastníkov.
Pri predaji pozemkov: doklad o nadobudnutí nehnuteľnosti do osobného vlastníctva (originál kúpnej zmluvy, zmluvy o prevode vlastníckeho práva, darovacej zmluvy, dedičského rozhodnutia, dohody o zrušení bezpodielového spoluvlastníctva nehnuteľností a pod.),. všetky aktuálne výpisy z katastra nehnuteľností na predávanú nehnuteľnosť na právne účely, kópiu katastrálnej mapy, (príp. geometrický plán, ak nie je v katastri zapísaný aktuálny stav), dva doklady totožnosti všetkých vlastníkov.
5. Vklad do katastra. Práva k nehnuteľnostiam vznikajú, menia sa alebo zanikajú vkladom do katastra, pričom právne účinky vkladu do katastra vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o jeho povolení. Z uvedeného vyplýva, že po uzatvorení kúpnej zmluvy je túto potrebné v stanovenom počte predložiť spolu s návrhom na vklad príslušnej správe katastra.
Návrh na vklad sa podáva písomne a obsahuje:
- meno/obchodné meno, názov/
- miesto trvalého pobytu /sídlo/ účastníka konania,
- označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný;
- označenie právneho úkonu, na základe ktorého má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti /t.j. kúpna zmluva týkajúca sa kúpy záhrady/,
- číslo listu vlastníctva a názov katastrálneho územia, ak je právo k nehnuteľnosti, ktoré má byť vkladom dotknuté, zapísané v katastri /ods. 3 § 30 zák. č. 162/1995 Z.z. v platnom znení/.
- predmet prevodu,
- dohodnutá kúpna cena
- vyhlásenie účastníkov kúpnej zmluvy o oprávnení s predmetom zmluvy nakladať a o ich spôsobilosti na právne úkony.
6. Znalecký posudokDo 31.12.2004 bolo potrebné v návrhu na vklad uvádzať aj znaleckú hodnotu prevádzanej nehnuteľnosti, teda bolo potrebné dať vypracovať znalecký posudok a ako prílohu ho v dvoch vyhotoveniach predložiť správe katastra. Keďže znalecký posudok v podstate slúžil najmä na určenie dane z prevodu /platila sa z dohodnutej kúpnej ceny a ak táto bola nižšia ako znalecká hodnota, tak sa daň z prevodu počítala zo znaleckej hodnoty/ a táto podľa §18 zák. č. 554/2003 Z.z. zanikla ku koncu roku 2004, nie je potrebné od 1.1.2005 pri kúpe nehnuteľnosti dávať vypracovať znalecký posudok, nakoľko daň z prevodu nehnuteľností neexistuje.
Znalecký posudok je jeden z dokladov, ktorý si banky od klienta vypýtajú pri žiadosti o hypotekárny úver. Znalecký posudok na byt, na ktorý si chcete od konkrétneho finančného ústavu požičať peniaze, je pre banku jeden z dokumentov na zabezpečenie hypotéky.
Cena znaleckého posudku sa pohybuje okolo 100 – 150 € v prípade bytov, pri rodinných domoch je táto suma vyššia (zhruba 300 €). Banky sú samy schopné zabezpečiť vypracovanie posudku o cene nehnuteľnosti. Záujemca v takomto prípade platí poplatok priamo banke, väčšinou sa táto suma zaráta do spracovateľského poplatku za poskytnutie úveru.
Nie v každom prípade však banka akceptuje sumu, na ktorú je nehnuteľnosť na dodanom znaleckom posudku ohodnotená. K takému kroku banky pristupujú v prípade, ak nemajú s konkrétnym znalcom dobré skúsenosti a v minulosti sa stalo, že od tohto konkrétneho znalca sa dostal do banky nadhodnotený znalecký posudok. Ak si vyberiete na vypracovanie znaleckého posudku znalca, s ktorým nemá banka dobré skúsenosti a znalecký posudok nie je vypracovaný v súlade s požiadavkami banky, môže banka požiadať klienta o dodanie nového znaleckého posudku vypracovaného iným znalcom.
7. Výplata finančných prostriedkov predávajúcemuPredávajúci obdrží peniaze podľa dohody v kúpnej zmluve. Peniaze by mali byť v deň podpisu kúpnej zmluvyvinkulované v banke alebo zložené do notárskeho depozitu, pričom vyplatené budú pri predložení listu vlastníctva vystaveného na nového majiteľa. Je to garancia pre obidve strany. V deň podpisu kúpnej zmluvy môže byť uhradená časť kúpnej ceny, ktorej výška závisí od dohody. V prípade že časť platby bude uskutočnená prostredníctvom nejakého úveru (hypotéka, stavebné sporenie, úver na bývanie...) je zvyčajne postup iný, ale samozrejme vopred dohodnutý.
8. Predaj nehnuteľnostiPri predaji nehnuteľnosti platíte daň z príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľností. Daň sa platí z príjmu, teda z toho, čo ste prijali, nie zo sumy určenej v znaleckom posudku. Rozhodujúca je teda suma v zmluve. Tento príjem sa zaráta do daňového základu v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjem vyplácaný v splátkach na základe kúpnej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo sa zahrnie do základu dane (čiastkového základu dane), v tom zdaňovacom období, v ktorom bol prijatý.
V mnohých prípadoch je nárok na oslobodenie z dane z príjmu, napr. v prípade predaja bytu alebo domu najviac s dvoma bytmi(teda aj rodinného domu) v ktorom mal bezprostredne pred predajom daňovník (predávajúci) zriadený trvalý pobyt minimálne 2 roky alebo bol vlastníkom nehnuteľnosti viac ako 5 rokov bezprostredne pred predajom, s výnimkou prípadov, keď predávajúci mal predávanú nehnuteľnosť zahrnutú v obchodnom majetku a v účtovníctve. Je zaujímavé vedieť, že nárok na oslobodenie majú aj dediči v priamom rade(starý otec, stará matka, otec, matka, syn, dcéra, vnuk, vnučka), nakoľko sa do doby potrebnej na oslobodenie započítava aj doba, po ktorú mal trvalý pobyt, resp. trvalo vlastníctvo poručiteľ/ľa.
Ak napríklad predávajúci byt alebo dom síce vlastnil viac ako dva roky (do päť – pozri bod 2), ale nemal v ňom trvalý pobyt aspoň dva roky, tak sa uvedené daňové oslobodenie na neho nevzťahuje. Na druhej strane, ak predávajúci dom alebo byt vlastnil napríklad tri mesiace, ale mal v ňom trvalý pobyt štyri roky (t. j. viac ako dva roky bezprostredne pred predajom), daňové oslobodenie sa na neho vzťahuje.
Realitný poradca asistuje pri predávaní nehnuteľnosti. Prinesie so sebou preberací protokol, do ktorého sa zaznamenajú stavy meračov elektriny, vody, plynu atď. Realitný poradca ďalej zaistí prepis u jednotlivých dodávateľov médií.